• „Urșii” de la U19 și U17 încep campionatul cu o deplasare la LPS Bihorul Oradea

Liga Elitelor își începe, în acest final de săptămână, un nou sezon, la categoriile U19, U17 și U16. Două echipe ale ACS Kids Tâmpa se vor afla pe teren, cele de U19 și U17, care evoluează sâmbătă, de la ora 12.00, respectiv ora 14.00, în deplasare la LPS Bihorul Oradea.

„Suntem gata de treabă, hotărâți să practicăm fotbalul-spectacol pe care ni-l propunem mereu, prin filosofia clubului nostru. Jucăm împotriva celor mai bune cluburi din țară, ne măsurăm forțele cu cei mai buni și prin acest lucru ne dorim să evoluăm și noi, de la un sezon la altul. Cu siguranță, dintre copiii pe care îi avem acum în Ligile Elitelor, mulți vor juca la seniori, în echipa noastră și chiar mai sus”, a precizat Nicolae Văduva, manager tehnic al fotbalului de la ACS Kids Tâmpa.

Echipele de U19 și U17 ale „urșilor” au fost repartizate în Seria de Vest, alături de LPS Bihorul Oradea, Universitatea Cluj, Universitatea Craiova, FK Csikszereda Miercurea Ciuc, Ripensia Timișoara, UTA Arad, Academia de Fotbal Viitorul Cluj, LPS Banatul Timișoara, Politehnica Timișoara, CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș. Primul meci acasă, la baza ICIM, va avea loc în weekendul 28-29 august, împotriva Politehnicii Timișoara.

LOT – LIGA ELITELOR U19

  • Loren Stanoi, Eduard Bundea, Eduard Musetescu, Vlad Tolu, David Gosman, Darius Muresan, Andrei Mitrica, Andrei Moldovan, Necula Rosu, Filip Garvalov, Iulian Palade, David Bugnar, Tudor Alessandro, Sergiu Niculcea, David Talmaciu, Eduard Ene, Alexandru Mihaila, Radu Filipescu, Rares Raboj, Tudor Botis. Antrenor: Ovidiu George Mihai.
  • Ovidiu George Mihai: „Așteptăm cu nerăbdare acest start de campionat, după două luni de pregatire intensă. Mergem într-o deplasare lungă, la Oradea, unde vrem să arătăm modelul de joc al academiei și să ieșim victorioși în ambele meciuri!”.

LOT – LIGA ELITELOR U17

  • Tudor Botiș, Tudor Roman, Robert Cantauz, Vlad Stan, Caius Bordea, Matei Mititelu, Leonad Tache, Andrei Vasu, Dan Spătaru, Dorinel Rusu, Catalin Stoica, Rares Plaiasu, Vlad Mario, Sebastian Șerban, Cosmin Clinci, Cosmin Gosman, Dobos Zsolt, Vasile Antonio, Tudor Tenica. Antrenor: Florin Nistoroschi.
  • Florin Nistoroschi: „În primul rând, mergem să facem un joc bun, cel puțin așa mă aștept și implicit să adunăm și punctele. Obiectivul principal este să creștem jucători, dar în același timp ne dorim și să prindem primele 6 locuri în clasament. Rămâne de văzut cum vor evolua lucrurile, dar am încredere mare în acest grup de jucători”.

ACS Kids Tâmpa este singurul club din Brașov participant în toate cele patru Ligi ale Elitelor.

În acest final de săptămână ar fi trebuit să înceapă campionatul și echipa U16, însă adversarul din prima etapă, City Iași, s-a retras, astfel că „alb-albaștrii” vor debuta sâmbăta viitoare, de la ora 10.00, pe teren propriu, cu FC Bacău.

Nu în ultimul rând, echipa U15 va participa la rândul ei în Liga Elitelor. Competiția, la această categorie de vârstă, va începe cu faza județeană, în septembrie, iar faza națională va debuta în luna octombrie.